reklama

Slovensko nakoniec nepostúpilo na MS 2018 v Rusku. Aké boli hlavné príčiny neúspechu?

Slovensko s definitívnou platnosťou nepostúpilo na futbalový šampionát v Rusku. V nasledujúcich riadkoch sa budeme snažiť pomenovať hlavné príčiny nášho neúspešného snaženia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Na začiatku treba povedať, že toto mužstvo malo potenciál postúpiť minimálne do baráže, ktorý však bohužiaľ nenaplnilo. O našom neúspechu rozhodol nakoniec jediný bod, ktorý sme mohli a mali získať. Dá sa polemizovať o niektorých výrokoch rozhodcov alebo šťastene, myslím však, že úspech v kvalifikácii sa lámal na detailoch, ktoré sme nezvládli. Slovenský realizačný tím urobil niekoľko chybných rozhodnutí a pod konečný neúspech sa podpísali aj niektoré charakteristické črty nášho mužstva. Poďme sa teraz bližšie pozrieť na hlavné príčiny našej neúčasti v baráži.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Uprednostnenie záujmov 21-ky

Za najväčšiu chybu počas kvalifikácie považujem rozhodnutie kompetentných nezasahovať do kádra 21-ky pre potreby A-čka, čo neskôr priznal aj samotný tréner Kozák. Seniorská reprezentácia by mala mať vždy prednosť. Minimálne Škriniar a možno aj Lobotka mali byť s A-čkom už od začiatku kvalifikácie. Škriniar mal na zvýšenie kvality našej hry po 2 úvodných prehrách viditeľný vplyv.

Tréner Kozák bol už na ME vo Francúzsku kritizovaný za slabú hru mužstva, ktorá pokračovala aj v úvode kvalifikácie. Nemyslím si však, že to bola Kozákova chyba, aj keď samozrejme tréner je zodpovedný za herný prejav mužstva. Vyspelé tímy dokonale odhalili našu najväčšiu slabinu, ktorou je nízka miera konštruktívnosti našich defenzívnych hráčov. Mužstvám potom stačilo hrať na nás vysoký pressing, s čím sme si nevedeli absolútne poradiť a celý zápas sme sa prakticky nedostali do hry. Vpredu môžete mať potom aj 3 x Messiho alebo Ronalda, nie je Vám to nič platné, keďže na nich neviete dostať kvalitnú prihrávku. Všimnite si, že jediný vydarený zápas sme na ME odohrali proti Rusku a to práve z toho dôvodu, že na nás nehrali pressing. Bohužiaľ tréner Kozák nemal žiadne konštruktívne typy defenzívnych hráčov k dispozícii. Stopéri Škrteľ, Ďurica, Gyöbér, Saláta a defenzívni stredopoliari Kucka, Pečovský, Greguš majú defenzívne kvality, ich kombinačné schopnosti sú však zväčša priemerné. Tento problém malo vyriešiť nasadenie Hrošovského, ktorý však dlhodobo podával slabšie výkony a našu hru nezlepšil. Kozák preto v poslednom zápase proti Nemecku zariskoval a na post defenzívneho záložníka postavil mladého Škriniara. Naša hra sa aj vďaka vysokej kvalite Nemecka príliš nezlepšila, ale Škriniar bol aj na netradičnom poste našim najlepším hráčom a ukázal svoj potenciál.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slabé výkony sme podávali aj v úvode novej kvalifikácie. V zápase s Anglickom a Slovinskom sme si nevedeli dva krát po sebe presne prihrať. Mužstvám sa podarilo vypojiť z hry Hamšíka, ktorý nemal s kým kombinovať a bol neustále zdvojovaný. Škriniar a Lobotka boli k dispozícii 21-ke a A-čko sa aj naďalej trápilo. Všetko sa zmenilo zaradením Škriniara na post štítového záložníka v zápase proti Škótsku. Škóti síce na nás vybehli opäť s pressingom, ktorý na nás neskôr skúšala aj priemerná Litva, čo už sa dalo považovať za menšiu „drzosť“, vďaka Milanovi sme si s tým však vedeli už poradiť a v zápase sme jasne dominovali. Škriniar nie je klasický defenzívny záložník, je však veľmi konštruktívny, sebavedomý, neustále sa ponúka spoluhráčom aj v zložitých situáciách a toto presne naša hra potrebovala. Zrazu mal aj Hamšík a Kucka viac priestoru a naša kombinačná hra sa viditeľne zlepšila. Futbal je často o detailoch a aj na prípade Škriniara vidieť, aký môže mať vplyv jedného hráča na hru mužstva. Dnes som presvedčený, že ak by Škriniar bol k dispozícii na úvodné zápasy, nejaké body by sme z nich získali. V budúcnosti je preto potrebné lepšie a citlivejšie riešiť prechod hráčov z 21-ky do A-čka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Nedisciplinovanosť hráčov

Začiatok kvalifikácie bol poznačený aj rôznymi kauzami našich hráčov, čo určite na nálade v mužstve nepridalo. Nemyslím si však, že by to malo na výsledky výraznejší vplyv. Hráči však dostávali až príliš veľa kariet, z ktorých väčšina bola z kategórie zbytočných a niekedy som mal pocit, že niektorí hráči sa chceli vykartovať zámerne, len aby nemuseli hrať napr. v neatraktívnom júnovom termíne. Mužstvo tak bolo často v ďalších zápasoch zbytočne oslabené. Aj napriek úzkemu kádru sme sa však s týmito vynútenými absenciami dokázali celkom dobre vysporiadať.

Fatálny vplyv na výsledky v konkrétnych zápasoch však mali červené karty. V kvalifikácii sme dostali 3 červené karty. Vylúčenie Nemca v závere zápasu proti Malte nemalo na výsledok zápasu vplyv, ale bolo z kategórie hlúpych a dotváralo celkový obraz o nedisciplinovanosti hráčov. Prvú červenú kartu sme dostali už v úvodnom zápase proti Anglicku. Škrteľ nastúpil na zápas evidentne premotivovaný, s Kaneom si nič nedarovali a bola tam až zbytočná miera agresivity, čo vyústilo do Martinovho vylúčenia v 57. minúte. Slovensko bolo už predtým pod tlakom a je otázne, ako by sa zápas vyvíjal bez vylúčenia. V oslabení sme sa však dostali pod ešte väčší tlak, ktorý nakoniec Angličania premenila na víťazný gól v samom závere. Škoda tohto momentu lebo Škrteľ odohral opäť výbornú kvalifikáciu a bol našim lídrom v obrane.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšiu zbytočnú červenú videl Mak už v 23. minúte v dôležitom zápase proti Škótsku. Najprv dostal žltú kartu za zbytočný faul pri čiare a potom za filmovanie v šestnástke. Mužstvo tak odsúdil k 70 minútam mimoriadne fyzicky náročnej úlohe odolať tlaku súpera v početnej výhode, ktorého navyše hnali dopredu fantastickí fanúšikovia. Opäť sme v závere dostali gól a stratili dôležité body.

Karty k futbalu patria, dovolím si však tvrdiť, že všetky 3 červené karty a aj množstvo žltých bolo zbytočných a mali výrazný vplyv na naše výsledky.

3. Úzky káder

Slovensko má úzky káder kvalitných hráčov, pričom ako najproblematickejšie sa javili najmä posty krajných obrancov a hrotového útočníka, kde prakticky nemáme plnohodnotné alternatívy. Problémy sme mali na začiatku kvalifikácie aj s postom defenzívneho záložníka, čo sa nám však s príchodom Škriniara a neskôr Lobotku podarilo vyriešiť. Kvôli niekoľkým zraneniam a kartovým trestom mal tréner Kozák často ťažkú úlohu so zložením základnej 11-ky. Vo väčšine zápasov sa mu ale podarilo mužstvo vhodne poskladať, často mu však chýbali kvalitnejší hráči najmä pri striedaniach v závere zápasov, keď bolo potrebné poslať na ihrisko čerstvých hráčov. Tento problém sa ukázal najmä doma v zápase s Anglickom, kde prišiel na ihrisko v 71. minúte namiesto Maka Kubík. Do zápasu však naskočil zle a svojím nedôsledným bránením bol na začiatku gólovej akcie Angličanov. Nasadenie Kubíka bola pravdepodobne najväčšia taktická chyba trénera počas celej kvalifikácie, aj keď veľa možností vzhľadom na početné absencie hráčov v tomto zápase nemal.

Časť fanúšikov vyčíta Kozákovi aj 3 – násobné striedanie v zápase v Škótsku, kde sa skôr ponúkala možnosť postupnej výmeny hráčov s cieľom kúskovať hru a naťahovať čas. Treba si však uvedomiť, že mužstvo hralo od 23. minúty v oslabení. Weiss čakal na prerušenie hry pri postrannej čiare už 5 minút, aby mohol vystriedať Hamšíka. Pri prerušení hry však už aj Kucka a Nemec avizovali, že toho majú plné zuby a potrebujú striedať. Kozák sa tak rozhodol konať okamžite a poslať do hry aj Dudu s Gyömbérom.

Úzkosť kádra sa však počas celej kvalifikácie prejavila najmä na kvalite našej krídelnej hry, ktorá bola voľakedy našou výstavnou skriňou. Všetci si dobre pamätáme, čo predvádzali mladé pušky Weiss a Stoch v časoch svojej najväčšej slávy. Bohužiaľ vplyvom disciplinárneho trestu a zlých prestupov stratila naša krídelná hra na kvalite. Stochov prípad je už asi zbytočné donekonečna opakovať. Osobitý je prípad Weissa, ktorý zahodil svoj veľký talent v Katare. Pôsobenie v tamojšej lige má na jeho výkony negatívny vplyv. Zápasy nezvláda kondične a aj po hernej stránke to najmä proti silnejším súperom nestačí.

Mak je typom priemerného krídla, ktorý vďaka svojej rýchlosti dokáže zahrať kvalitne proti mužstvám ako Slovinsko alebo Škótsko, na prvotriednych súperov však jeho výkony nestačia, pričom priestor na ďalší výkonnostný progres tam príliš nie je. Vzhľadom na Stochovo vylúčenie z reprezentácie preto veľmi potrebujeme vo forme hrajúceho Weissa.

Uvidíme, ako sa bude vyvíjať napredovanie mladých hráčov ako Rusnák alebo Mihalík. Post krídla bol v tejto kvalifikácii jednoznačne naším najslabším.

4. Celková herná vyspelosť

Slovenskému mužstvu chýbala v zápasoch aj väčšia herná vyspelosť, pričom často sme až príliš jednoducho strácali lopty a dostávali sa tak pod zbytočný tlak. Nedá sa búšiť do súpera 90 minút, ale vyspelé mužstvo vie správne zmeniť tempo hry, pokojne kombinuje a pripravuje sa na ďalšiu fázu hry. My sme až príliš často zbytočne strácali lopty aj v jednoduchých situáciách a nedokázali sme udržať požadovanú kvalitu celých 90 minút. Dobrým príkladom je zápas proti Anglicku, kde sme súperovi prvých 20 – 30 minút snáď nepožičali loptu, čo vyústilo aj v náš nádherný gól. Za tie mnohé roky čo sledujem reprezentáciu, to bol najkvalitnejší úsek hry. Postupne sme sa však akoby zľakli úspechu, začali sme strácať aj jednoduché lopty, Angličania vycítili svoju šancu, začali nás vyššie a agresívnejšie napádať a my sme sa dostali pod tlak. Samozrejme Anglicko má svoju kvalitu a naše chyby si vynútili aj dobrým napádaním, ale zbytočných strát bolo na našej strane až príliš. V takýchto situáciách chýba tímu možno väčší vodca, ktorý by vedel prebrať zodpovednosť a upokojiť mužstvo aj v najťažších momentoch zápasu. Túto úlohu by postupne mohli prebrať Škriniar, ktorý má prirodzené vodcovské schopnosti a herne sa stále zlepšujúci Lobotka.

Na záver môžeme skonštatovať, že je veľká škoda, že naše mužstvo neuvidíme v baráži. Kvalitatívne sme na to určite mali. Počas celej kvalifikácie fungovala výborne naša defenzíva, príchodom mladých hráčov sa postupne zlepšila aj kombinačná hra mužstva. Na hrote útoku sa do dobrej formy dostal Nemec, ktorý bol navyše gólový. Väčšia kvalita nám chýbala najmä v krídelných priestoroch. Hráči poctivo odohrali všetky zápasy, čo sa prejavilo aj na vysokých návštevách, nevyvarovali sa však slabšej disciplíne, čo nás stálo dôležité body. Mužstvo má do budúcnosti slušný potenciál, postupne však vzhľadom na vyšší vek niektorých hráčov bude musieť prísť ku generačnej obmene, ktorú už tréner začal. V ďalšej kvalifikácii však môže ešte mužstvo zostať pokope. Otázne je možno len účinkovanie Jána Ďuricu. 

Michal Hajcik

Michal Hajcik

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rad pisem a debatujem o futbale z pohodlia mojho gauca. Ak chces,pridaj sa, ale bez zbytocnych emocii. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu